Hikayemiz

BEYLİKÇİFTLİĞİ / DİKİLİ

Derler ki, cennette iki ağaç vardır: Biri incir “Gerçek Ağacı” , diğeri ise zeytin “ Hayat Ağacı” …
Bugün keşfedilmiş, 39.000 yıllık tarihe sahip olan zeytinin, Akdeniz etrafı anavatanı olarak kabul edilir. İlk hasat tarihi ise 6 bin yıl öncelerine dayanır. Dünyada ilk Zeytinyağı ”Altın Sıvı” üretimi MÖ 2.000 li yıllarda, Anadolu’da ise Hitit öncesi dönemden günümüze, yaklaşık 4 bin yıllık geçmişiyle yaşar. Zeytin, kutsal kitapların ağacıdır… Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için aynı simgesel anlamı taşır: Bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk …

Dikili ya da antik adıyla Aterneus ( halk dilinde Aterna), zeytin fideleriyle ilk antik çağda tanışmış. Bu fidelerin dikildiği ilk yerlerden biri de Dikili’nin kıyı şeridinde, bugün Aterna markalı ürünlere ev sahipliği yapan Beylikçiftliği’nin bulunduğu yamaç olmuştur.

Aterna Zeytin Çiftliği toplam 1.066 dönümlük alanda yer almaktadır. Yüzde 80 ağaçlarının 200 yaş üstü olduğu tescillenmiştir.  Hatta 1000 ile 1600 yaş civarında ağaçlarımız, neredeyse tüm tarihe hakim, koca gövdesi ve kollarıyla bizleri izlemeye ve meyvelerini sunmaya devam etmektedir. 
Ege kıyısındaki bu tarihi çiftlik, kaliteli zeytin üretmek için ideal tuz oranına ve uygun bir rüzgara sahip. Çiftliğin sahip olduğu bu iki önemli özellik bize; Ege’ye has, Dünya Zeytin Literatüründe en iyi kabul edilebilir zeytin ve zeytinyağının çıktığı bölgede, saf ve lezzetli zeytinyağını üretme imkanı veriyor.
Aterna Ailesi olarak biz, doğanın hediyesi olan bu zeytinleri, dallarından tek tek, özenle toplayıp 2 ila 6 saat aralığında, yıkadıktan ve zedelenmiş olanlarını ayırdıktan sonra, renklerine ve büyüklüklerine göre tek tek seçip, soğuk sıkım yaparak sıkıyoruz. Amacımız, sağlıklı beslenmenin önemini bilen zeytinyağı severlere lezzetinin ve aromasının doruğunda, dünya standartlarında bir zeytinyağı sunmak.
Aterna Ailesi olarak BİZ “ her şeyden önce sağlık ” diyerek bahçemizin ürünlerine sevgimizden başka bir şey katmıyoruz..
Organik tarım kurallarına uygun yetiştirip işlediğimiz Aterna zeytinleri ve zeytinyağlarıyla, tutkunlarına “ Tek Bahçe ” ürünü bir lezzet ve aroma sunmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.
Afiyet olsun...  :)

 

 

Size bir kampanya haberimiz var!

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır